ПочетнаTagsалбанија

Таг: албанија

Од туризмот минатата година Албанија остварила приход од над четири милијарди евра

Тирана, 26 март 2024 (МИА) - Податоците на Централна банка на Албанија потврдуваат дека во текот на 2023 година приходот од туризмот достигнал 4,1 милијарди...

Зетот на Трамп планира да гради одморалишта во Сазан и Зврнец, Албанија

Тирана, 16 март 2024 (МИА) - Американскиот бизнисмен и инвеститор, Џеред Кушнер, зет на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, кој беше и негов советник додека...

Тоа што не го може Скопје го може Тирана

На 223 километри или на нешто околу четири и пол часа од Скопје се наоѓа Тирана. А Тирана изминатите години го направи сето она...

Амбасадорот на Украина во Тирана потврди дека украински војници се обучувале во Албанија

Тирана, 3 март 2024 (МИА) – Амбасадорот на Украина во Албанија, Володимир Шкуров, потврдил дека украинските војници биле обучувани во Албанија.Гостувајќи во емисијата „Оваа...

Денеска во Тирана ќе се одржи промоција на фото албумот со „Народни носии на македонското национално малцинство во Република Албанија“

Македонското друштво “Илинден“-Тирана, на 14 јули 2023 година, со почеток во 18 часот во „Реја“ (пред Национална галерија) – Тирана, организира промоција на фото...

Во Тирана промовиран Фото албум „Народни носии на македонското национално малцинство во Република Албанија“ (ФОТО)

Во организација на Македонското друштво “Илинден“-Тирана денеска во Тирана беше промовиран Фото албумот „Народни носии на македонското национално малцинство во Република Албанија“. Промоцијата претставуваше...

Последни објави